Generations of Adventure Booklet

메뉴보기

about Korea KORE YEMEKLERİ

Kore dört mevsimiyle kuzey doğu asyanın yarım ada ülkesi olarak tarımı ve kültürü gelişmiş bir ülkedir. Örnek olarak pirinç ekimi merkezli olarak tahıl üretimi aktif olarak yapılmıştır.

Buna ek olarak üç tarafı denizle çevrili olduğu için balıkçılık gelişmiştir.G. Kore’nin sahip olduğu doğal koşullar, atalarının doğayla uyuma verdiği önemden dolayı eşsiz, bilimsel yemek kültürleri doğmuştur. Kışın soğuğuna hazırlanmak için Kimchi, özel soslar gibi Feermante(mayalanmış) gıdalar geliştirilmiştir. Belirli depolama alanlarına ek olarak büyük ölçüde geliştirilmiş depolama alanları oluşturulmuştur. Buna ek olarak mevsim ve bayramlara göre değişen çeşitli yemekler i bulunmaktadır.

KİMCH

Çesitli mineral ve vitamin kaynagıdır. Içerisinde lif bakımından zengin sebzeler bulundugu için kabızlık, enterit ve kolit gibi hastalıkları önler. Buna ek olarak sindirim emilimine yardım eder ve bağırsak hareketlerini düzenler. Zararlı bakterileri yok eder, istahı açar. Malzemelerin çoğu sarımsak, biber, zencefil gibi sifalı bitkilerdir.

BULGOGİ

Bulgogi çeşitli baharatlarla fırında pişirip yenilen bir yemektir. Farklı etlerle de yapılır. Fakat genelde dana etinden yapılır. Bulgogi ile vitamin,mineral ve anti kansorejen maddelerin bulunduğu zengin besin maddeleri vücuda alınabilir.

BİBİMBAP

Pilavla birlikte çeşitli malzemelerin (bitkiler, et, garnitür, baharat, susam yağı) bir araya gelmesiyle yapılır. Farklı çeşitleri bulunmaktadır

JAPCHAE

Çeşitli bitkiler kullanılarak yapıldığı için Japche adıyla anılmaktadır.Modern zamanın aparatiflerindendir. Genelde bayramlarda yenilmektedir.

Kore Baharatı, MİSO

Çoğu Kore yemeğine konulur. Çok önemli faydaları bulunmakta; Anti-Tümör etkisi, Antioksidan Etkileri, Hipertansiyonu önleyici etkisinin yanında Karaciğer Fonksiyonlarını Güçlendirici etkiye sahiptir.