Generations of Adventure Booklet

메뉴보기

about Korea HALLYU VE K-POP

Kore Cumhuriyeti’nin popüler kültürünün yanısıra Güney Kore ilgili ürünlerin diğer ülke insanlarının isteklerine uygun sembolize ürünler haline getirilerek popileritenin elde edilmesi anlamını taşımaktadır.

Hallyu (Kore Dalgası)

Kore Cumhuriyeti’nin popüler kültürünün yanısıra Güney Kore ilgili ürünlerin diğer ülke insanlarının isteklerine uygun sembolize ürünler haline getirilerek popileritenin elde edilmesi anlamını taşımaktadır. K-pop Güney Kore’de popüler müziğin toplu ismidir. Kısaca popüler şarkılar yada popüler müzik de denilebilir. Youngmigwon’u ülke dışında temsil eden yazım şekli K-pop’ tur. Özellikle, Kore Cumhuriyeti’nin moda şarkıları deniz aşırı ülkelerde popülerlik elde ettikten sonra Güney Kore şarkıları diğer ülkelerde K-pop ismiyle yaygın olarak söylenmeye başlamıştır.

TARİHİ

1990 yılında Kore müzik pazarında büyük patlama yapan Kim Gun Mo “Yanlış Buluşma” isimli albümüyle 250 milyondan fazla satış yaparak Guinness rekorler listesine girdi. Aynı zamanda Seo Taiji ve çocuklar,Shin Seung_hun gibi şarkıcıların satışları 100 milyon kopyayı aştı. 1990 yılında ilk kadın şarkıcı olan Gimwonseon 100 milyon kopya sattı. Bugünlerde K-pop tarihinde sıkça adı geçen Soe Taiji ve Çocuklar geri dönmektedir. Bu grup 1992 yılında Kore popüler müziğinde bir dönüm noktası oldu. Rep ve tekno farklı türler olarak popüler oldu. Aynı zamanda Deuce. benzer bir tarz olarak 1990 yılının başlarında popüler oldu. 2000 yılında müzik pazarı hızla küçüldü.

Hatta kopya olarak 20 milyonu aşmak çok zorlaştı.Müzik pazarındaki bu durgunluk devam ederken online müzik pazarı önem kazandı. 2000 yılının sonundan bu güne kadar birçok müzik grubu idol oldu. K-pop’un lideri Süper Junior Tayvanda 100 haftadan fazla birinci sırada yer aldı. Wonder Girls “Nobody” şarkısıyla ABD’de ilk kez bir koreli grup olarak müzik listelerine 79. Sırada girdi. 2010 yılında birçok grup japon müzik pazarına girdi. Kızlar zamanı isimli grubun “Gee” isimli şarkısı Japon Oricon listesinde birinci oldu. Ayrıca Kara grubunun Oricon listesindeki tırmanışı Hallyu çılgınlığını türetti. 2012 yılında PSY Gangnam Style şarkısıyla Amerika’ da 6 hafta boyunca birinci sırada yer aldı.