GÜNEY KORE’YE ZİYARETTE FAYDALI OLABİLECEK BİLGİLER

Vize;

- Türk vatandaşları için vize gerekmemektedir. Yalnız yolculuk için K-eta formu doldurulması gerekmekte. Aşağıdaki web sitesinden forma ulaşabilirsiniz.

Linke git

Taksi;

Günün 24 saati çalışan taksilerin Seoul’de ilk 2 km için standart ücret 2400 Won’dur. Sonrasında her 144 metrede 100 Won eklenir.Gece yarısından sabah 04:00’de kadar olan sürede ekstra yüzde 20 eklenmektedir.Lüks taksilerin açılışı 4500 Won’dur.Eğer aceleniz var ise telefon edip bulunduğunuz yere taksi çağırırsanız 1000 Won daha vermeniz gerekir.

Para Birimi ve Kredi Kartları;
Kore’nin Para birimi Won’dur. Ülkeye giderken yanınızda Dolar yada Euro bulundurmanız gerekir.Kore’ye gittiğinizde Won’a döviz bürolarından yada bankalardan çeviri yapabilirsiniz.Ufak bir uyarı dönüşte elinizde kalan Won’u tekrar Dolar yada Euro’ya çevirmeyi unutmayınız. Visa,Master Card ,American Express, Diners Club ve JCB gibi belli başlı kartları büyük işletmelerde kabul edilir.Gitmeden önce bankanızdan kartınızı Güney Kore’ye açtırmayı unutmayınız.

İletişim;

Uluslararası arama kodu +82. Kore’ye tur için gittiğinizde Gsm oporatörünüz ile görüşüp yurt dışına bir süreliğine telefonunuzu açtırabilirsiniz. Kore’nin birçok yerinde (cafe,restorant,otel vb) ücretsiz internet kullanabilirsiniz.

Bankamatik;

Uluslararası geçerliliği olan kredi kartları ile çoğu ATM’den nakit Kore Won’u çekebilirsiniz. Plus ve Cirrus logosu olan kartlar Kore’de kullanılması daha kolay ve daha fazla kabul gören kartlardır. Bazı yerler China Union Pay , Maestro, Elektron ve JB gibi diğer uluslararası kartları kabul etmektedir.

Önemli Telefonlar;

Polis 112

İtfaye ve Ambulans 119

Acil Tıbbi Yardım 1339

Turizm Danışma 1330

BBB (ücretsiz çeviri) 1588-5644

Seoul Dasan Çağrı Merkezi (Genel Bilgi) 120

Güney Kore Seyahat Esnasında Yanınıza Almanız Gerekenler ;

- Pasaport

- Kişisel ilaçlar

- Şapka/güneş gözlüğü/ güneş kremi

- Rahat spor ayakkabı/ Mevsime uygun rahat elbiseler

- Kamera / fotoğraf makinesi

- Sevdiğiniz atıştırmalıklar (bisküvi,şeker,sakız vb )